Lazer Epilasyon

Vücut tüylerinden kalıcı şekilde kurtulmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yöntem lazer epilasyondur. Klasik yöntemlere göre çok daha acısız olan lazer epilasyon doğru cihaz ve uzman tarafından yapıldığında oldukça etkili ve zararsızdır. Bu işlemde kıl köklerinin fonksiyonu lazer ışını ile kasıtlı şekilde bozularak tüylerin cilt yüzeyine çıkması engellenir. Tekrarlanan seanslar ile tüylerden kalıcı şekilde kurtulmak mümkündür. Kullanılan başlığa göre farklı yöntemler mevcuttur.

LAZER EPİLASYON ÇEŞİTLERİ

Dalga boyu farklı olan 4 çeşit lazer vardır.

Ruby lazer: çok kısa tüylerde ve açık ten renginde etkilidir.

Alexandrite lazer: büyük başlığı vardır ve geniş alanda sonuç sağlar. Çok koyu olmayan ve koyu renk tüylerde, açık ten renginde etkilidir. Soğutucu sistemi sayesinde acı hissedilmez. En etkili ve yaygın tekniktir.

Diode lazer: ince tüylerde ve batık kıl köklerinde etkilidir. Soğutucu jel eşliğinde, her cilt tipinde kullanılır.

Nd: yag lazer: özellikle açık renkli ve ince kıllarda etkisini gösterir. Acı hissi biraz daha fazla olsa da geniş ucu ve uzun atım süresi açısından tercih edilir.

İŞLEM ÖNCESİ

Tüm vücut bölgelerinde olumlu sonuç veren lazer epilasyon öncesinde en az iki hafta süreyle tüyler kendi haline bırakılmış olmalıdır. Böylece tüy miktarı ve sertliği gözlenerek doğru bir epilasyon planlaması gerçekleştirilir. Planlama tamamlandıktan sonra tercih edilen yönteme ve cihaza göre bazen tüylerin jiletle alınması istenebilir. Uygulamanın yapılacağı merkez size bu konuda ön bilgi verecektir.

Bronz cilt lazer ışınlarının etkinliğini azaltacağı için güneşten uzak durulması faydalı olacaktır. Ancak günümüz teknolojisinde artık bronz ciltlerde de etkili olan lazer cihazları mevcuttur.

İşlem öncesi krem gibi ürünler ise kullanılmamalıdır.

İŞLEMİN YAPILIŞI

Planlama yapıldıktan sonra uygulamanın yapılacağı alan temizlenir ve uygun cihaz ile sert atışlar yapılarak işlem başlar, cildin yüzeyi taranır. Cilde ulaşan ışınlar tüylere renk veren melanin pigmentleri tarafından tutulur ve lazerin ilettiği enerji tüylerde ısı enerjisine dönüşür. Bu şekilde köke kadar giden ısı tahribat yaratır. Kök hücrelerin deforme edilmesi ile işlem tamamlanmış olur. Seansın süresi kişinin cilt ve tüy tipine göre değişmektedir. Lazer ışını koyu renge sahip tüylerde daha etkilidir. Bu işlemin belirli periyotlarla tekrarlanması gerekir.

İŞLEM SONRASI

Uygulama sonrasında kızarıklığın olduğu bölgeler güneşten korunmalıdır ve o bölgede çıkan tüylere hiçbir müdahale yapılmamalıdır. 24 saat süreyle banyo yapılmaması ve özellikle de sıcak sudan uzak durulması da önemlidir. Ayrıca uzman tarafından verilen krem vb. Malzemenin özenli kullanılması gerekir.

KİMLER YAPTIRAMAZ?

Vitiligo, sedef, egzama tarzı deri hastalıklarına sahip kişilerin ve son 6 ayda akne tedavisi yaptıran kişilerin lazer epilasyon yapılması tavsiye edilmez. 18 yaşın altındaki kişilerde mutlaka ebeveyn onayı istenmektedir. Ayrıca güneş yanığı gelişmiş hastalar da lazer epilasyondan uzak durmalıdır.

Randevu Al