Medikal Estetik İşlemleri

Kişinin daha güzel ve genç görünmesinin sağlandığı, çeşitli kusurların giderildiği, yaşlanma karşıtı ameliyatsız uygulamaların tamamı medikal estetik olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde en yaygın olarak tercih edilen ve en etkili sonuç veren medikal estetik işlemlerinin başında  dolgu, Fransız askısı (iple yüz germe), Jawline ve PRP gelmektedir.

DOLGU  

Cildimizin genç ve gergin görünmesinde önemli rol oynayan elastin ve kolajen gibi yapısal elemanların üretimi ve cilt altı yağ dokusu zamanla azalmaya başlar. Bu da kırışıklık, sarkma ve hacim kaybına yol açar. Hyaluronik asit bazlı medikal dolgu uygulamaları sayesinde cilt yeniden genç, güzel ve dolgun görünür; yaşlılık belirtileri giderilir.

Dolgu uygulaması, bölgeye göre değişmekle birlikte yaklaşık 5-15 dakika süren ve etkisi hemen görülebilen bir işlemdir. Yine, uygulandığı bölgeye ve uygulama sıklığına göre kalıcılık süresi değişmektedir. İlk uygulama sonrası genellikle 6-8 aya kadar kalıcılığı vardır.

Dolgu uygulaması;

 • Alın ve kaş arasındaki çizgilerin yok edilmesinde
 • Yanakların dolgunlaştırılarak yüzde lifting etkisi sağlanmasında,
 • Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesinde,
 • Dudaklara dolgunluk kazandırılmasında,
 • Asitmetrik dudakların düzeltilmesinde,
 • Nazolabial çizgilerin giderilmesinde,
 • Çene hattının düzeltilmesinde,
 • Dudak üstü ve çevresinde oluşan çizgilerin ortadan kaldırılmasında,
 • Burnun yukarı kaldırılmasında,
 • Ciltteki deformitelerin (akne izi, çukurlar, hafif izler vb. gibi) giderilmesinde kullanılır.

En çok talep gören dolgu uygulamaları ise şu şekilde sıralanır:

 • Jawline Dolgusu: Çene hattı dolgusu olarak da bilinen Jawline uygulaması Hollywood ünlülerinin de sıkça tercih ettiği bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde çene hattı daha belirgin ve keskin hale getirilerek, kişiye oval, zarif ve biçimli bir yüz çerçevesi kazandırılır. Jawline dolgusu, kulağın hemen altından başlanarak çene hattı boyunca uzanan kemikler üzerine uygulanır.
 • Çene Uzatma Dolgusu:Jawline dolgusunun yanı sıra çene ucunun büyütülmesi, uzatılması, uç formunun düzeltilmesi gibi işlemler çene dolgusu kapsamında gerçekleştirilmektedir. Çene dolgusu sayesinde ameliyata gerek kalmadan daha orantılı, çekici ve kişinin yüzü ile uyumlu bir çene bölgesi elde edilebilmektedir. 
 • Nazolabial Dolgu:Burun kenarlarından dudak kenarlarına uzanan bölgeye nazolabial adı verilir. Zamanla bu bölgede kişiyi olduğundan yaşlı gösteren çizgiler oluşmaya başlar. İşte bu çizgiler dolgu uygulaması ile kolay ve hızlı bir şekilde giderilmektedir.
 • Dudak dolgusu:Birçok kadın, hacimli ve dolgun dudaklara sahip olmayı ister. Dudak dolgusu şimdi bunu her kadın için mümkün kılıyor. Dolgu uygulaması sayesinde istenilen oranda dudaklara dolgunluk ve hacim kazandırılabiliyor.
 • Zigoma Dolgusu: Yüzümüzde elmacık kemiklerimizin yer aldığı bölge zigoma bölgesidir.Elmacık kemiği dolgusu olarak da bilinen bu uygulama ile bu bölgede meydana gelen hacim kayıpları giderilir. Aynı zamanda dolgun ve belirgin elmacık kemikleri çekici bir görünümün de sırrıdır. 

FRANSIZ ASKISI

Fransız İp Askısı uygulaması ameliyatsız yüz germe olarak da bilinen etkili bir anti-aging işlemidir.

Zaman içerisinde cildimiz yer çekiminin etkisi ve zayıflayan bağ dokusu, kolajen ve elastikiyet kaybı nedeniyle sarkar ve kırışır. Cilde kaybettiği genç ve güzel görünümü geri kazandırmak için uygulanan Fransız Askısı yöntemi uzun süre kalıcı olması ve etkili sonuç vermesi nedeniyle tercih edilmektedir.

Bu uygulama kapsamında, tığ benzeri özel bir aletle esnek medikal ipler cilt altına yerleştirilerek yukarı doğru asılır. Fransız askısında kullanılan ipler cilde tamamen uyumlu bir malzemedir ve bu ipler aynı zamanda kolajen üretimini de tetikleyerek yaşlanma karşıtı bir etki yaratır.

Fransız Askısı yöntemi sayesinde şu problemler giderilmektedir:

 • Cilt yukarı doğru kalkar, daha gergin ve pürüzsüz bir görünüm kazanır.
 • Kırışıklık ve çizgiler yok olur.
 • Düşük kaşlar yeniden kalkık ve gergin bir görünüme kavuşur.
 • Yüz hatları belirginleştirilir.
 • Cilt daha aydınlık ve parlak olur.

Fransız askısı işleminin etkisi hemen fark edilir. Dolgu gibi işlemlerle istenilen sonuç alamayan ancak ameliyat olmak da istemeyen kişiler için bu yöntem idealdir. Kalıcılık süresi yaklaşık 5 yıldır. 

PRP

PRP (Platelet rich plasma), medikal estetik işlemleri arasında çok tercih edilen popüler bir uygulamadır. PRP uygulaması kapsamında, kişiden alınan kandan özel bir işlemle elde edilen plazma, problemli bölgeye enjekte edilerek burada hücre yenilenmesi harekete geçirilir.

PRP cilt gençleştirme, cilt deformiteleri (yara, çöküntü, çatlak gibi) ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır. PRP’nin farklı mezopterapi yöntemleri ile kombine şekilde uygulanması daha başarılı sonuçlar elde edilmesine de yardımcı olur.

Gerek cilt gerekse saç için yapılan PRP uygulaması genellikle yılda bir kez 5 seans şeklinde gerçekleştirilir. Yıllık PRP kürü ile kişinin cilt ve saç bakımı desteklenmektedir.

Randevu Al